WhatsApp

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

 

Kanal tedavisi

Kanal tedavisi, çürük, iltihap ya da travma gibi nedenlerle pulpası hasar görmüş dişleri kurtarmak için kullanılan ve diş köküne uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile çürüme ya da iltihaba neden olan mikroorganizmalar ve diş pulpası özel aletler ile temizlenir ve diş tekrar fonksiyonel hale getirilir. Başarılı bir kanal tedavisi ile enfekte diş kurtarılır ve daha uzun yıllar kullanılması sağlanır. Kanal tedavisinde diş pulpasında bulunan iltihaplı damar ve sinir dokusu çıkarılarak yerine dolgu maddesi yerleştirilir. Bu işlem ile diş kökünde bulunan damar ve sinirlerin geçtiği kanal kapatılır. Kanal tedavisi yapılmış diş artık ağrıya duyarlı değildir.

Kanal tedavisi ile ilgili halk arasında ön yargılar vardır. Özellikle tedavinin ciddi ağrıya neden olduğu görüşü yaygındır. Tedaviden sonra dişin ömründe kısalma olacağı şeklinde yanlış bir inanış da bulunmaktadır. Bu sebeplerle de bireyler tedaviyi erteleme eğilimi gösterirler. Bu davranış neticesinde ise dişteki çürük ve enfeksiyon ilerleyerek kanal tedavisi ile kurtarılması mümkün olmayan noktaya gelinebilmektedir. Oysa kanal tedavisi yapılmadan diş ve çevre dokular bölgesel anestezi ile uyuşturulduğundan herhangi bir ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Kanal tedavisi ile dişlerin ömrü de uzamaktadır.

Kanal tedavisi seansları günümüzde görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi, rotary (döner alet) sistemler, ultrasonik cihazlar ve lazerlerdeki gelişmeler sayesinde birkaç özel vaka dışında tek seansta bitirilebilmektedir. Ciddi kemik enfeksiyonu, inatçı iltihap ve apse olmayan durumların çoğunda kanal tedavisi tek seansta bitebilmektedir. Ayrıca hastanın sistemik durumu ve genel sağlığı da tedavinin seansları üzerinde etkili olabilmektedir.

Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından dişte birkaç gün hassasiyet veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir rahatsızlıktır. Kanal tedavisi yapılan dişin bir süre dikkatli kullanılması ile kısa sürede ortadan kalkar.

Sonuç olarak kanal tedavisi; dişin çekilmemesi için diş hekimliğinde sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir.  Diş hekimi tarafından doğru yöntem kullanılarak uygulanan kanal tedavilerinde başarı oranı %98’e varmaktadır.

 

 

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık