WhatsApp

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

 

          Güzel bir gülüş insanın estetik algısında önemli bir yere sahiptir. Estetik bir gülüş için; dudak ve diş etinin uyumu, dişlerin doğru boyutlarda ve pozisyonlarda sıralanması, leke ve şekil bozukluğunun bulunmaması gerekmektedir. Sonuçta dişler sadece fonksiyon amaçlı kullanmak için değil aynı zamanda yüz estetiğinin önemli anahtarlarıdır. Biz bu anahtarları doğru sıralamak için neler yapmaktayız?


          Öncelikle mevcut bir sorun var mı anlamamız gerekmektedir. Çekilen ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar incelenir. Hastandan alınan tanı modelleri üzerinde wax-up dediğimiz çalışma yapılır. Hastanın yüzüne, dudağına ve gülme hattına en uygun diş formu ayarlanmaya çalışılır. Bu yapılan çalışma sonucunda elde ettiğimiz wax-up artık hastanın ağzına kopyalanmalıdır ki hasta kendi beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığını tedaviye daha başlamadan görmüş olsun. Bu kopyalama işlemi için ise Mock-up dediğimiz yöntemi kullanmaktayız. Bu yöntem ile hasta işleminin sonuca yakın bir versiyonunu ağzında görmüş olur. Bu süreçte herhangi bir sorun ile karşılaşılmadıysa ve ağıza kopyalanmış olan geçici dişler estetik beklentimizi karşılıyorsa tedavi süreci başlamış olur.
Gülüş estetiğinde tercih ettiğimiz tedaviler zirkonyum porselenler ve laminate veneerler (yaprak porselenler) dir. Laminate veneer diğer bir adıyla yaprak porselen çok ince seramik plaklardır. Laminalar dişlerde ya hiç aşındırma yapmadan ya da ön yüzeyden çok çok az aşındırma yapılarak (ortalama 0.3 mm) uygulanır. Laminalar ile şekil bozukluklukları, renk bozuklukları, hafif çapraşıklıklar ve 3 mm ye kadar olan diastemalar(Dişler arası boşluklar) düzeltilebilir. Hassas teknikler kullanılarak hazırlanan laminalar o kadar incedir ki ışık geçirgenliği ve estetik özellikleri bakımından doğal dişe en yakın restoratif yöntemdir. Sağladığı estetik avantajların yanı sıra tedavi sürecinin her aşaması esktra hassasiyet gerektirir bu yüzden deneyimli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle yapılan işlemde doğal diş ve diş eti birleşimi korunduğu için geleneksel kaplamalara göre daha uzun ömürlü olmaktadır.
Zirkonyum porselenleri ise daha ileri çapraşıklıklarda, yoğun hasarlı çürük dişlerde, diş eksikliklerinde ve arka bölgelerde kullanmaktayız. Zirkonyum destekli porselenler; geleneksel metal destekli porselen kaplamaların aksine gri bir metal içermediği için daha doğal görünüm sağlamaktadır. Bu porselenlerde metal rengi yerine alt yapıda beyaz renkli zirkonyum kullanılır. Bu tedavi yönteminde dişler her yüzeyden ortalama 2mm kadar aşındırılır ve kaplama için yeterli alan oluşturulmuş olur. Ön bölgede estetik beklentiyi karşılayacak ışık geçirgenliğine sahip olması ve arka bölgede de fonksiyonu rahatlıkla sağlayabilecek sertlikte olması geleneksel kaplamalara göre tercih sebeplerindendir. Ayrıca metal destekli porselenlerde görülebilen diş etindeki gri renklenmelere zirkonyum porselenlerde rastlanmaz. Diş eti uyumu daha iyidir.

          Sonuç olarak uygulanacak tedavi yöntemi kişinin tedavi ihtiyacına göre bireysellik göstermektedir. Gaziantep’te bulunan Özel Estedent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde alanında uzman hekimler tarafından size en uygun tedavi yöntemi sunularak; seçilen tedavi en özenli şekilde size uygulanmaktadır.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık