WhatsApp

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

 

Diş beyazlatma tedavisi, estetik açıdan dişlerinin yeteri kadar beyaz olmadığını düşünen hastaların başvurduğu tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hastaların mevcut diş görünümünden daha beyaz dişlere sahip olması için başvurulan diş beyazlatma işlemleri, özellikle son yıllarda diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan tedaviler olarak karşımıza çıkmaktadır.


       Estetik diş hekimliğinde bleaching adı da verilen diş beyazlatma işlemleri, dişlerin dış yüzeyindeki gözenekli mine yapısından meydana gelen renkli, inorganik ve organik maddelerin diş beyazlatma jelleri ve benzeri medikal ürünler kullanılarak giderilmesi işlemleri olarak uygulanmaktadır.
Dişlerin beyazlığını kaybetmesinin sebepleri genel olarak iki farklı renk değişimine bağlanmaktadır. İç renklenme ve dış renklenme olarak sınıflanan bu nedenlere göre dişin beyazlığını kaybetmesinde pek çok farklı faktör büyük rol oynamaktadır.
Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilmesi mümkün olmayan lekelere iç renklenme adı verilir. Yoğun çay, kahve ve kola gibi boyayıcı bazlı sıvı gıdaların yanı sıra sigara tüketimi de dişlerin beyazlığını kaybetmesinde dış renklenmeye sebep olan faktörler arasında gösterilmektedir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu tür lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.
Diş beyazlatma yöntemleri, ofis ortamında ve evde uygulanan yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Power Bleaching denilen ofis ortamındaki diş beyazlatma yöntemlerinde, beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3 – 4 ton kadar açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemi uygulanmaktadır.Bunun yanı sıra evde diş beyazlatma yöntemleri de diş hekimliğinde yer alan uygulamalar içindedir. Home Bleaching adı verilen bu yöntemde, ağızdan alınan basit bir ölçünün ardından kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir.
Diş beyazlatma uygulamalarının dişlere zarar vermesi konusu, pek çok kişinin bu işlemlere karşı önyargılı olmasına sebep olmaktadır. Diş beyazlatma sebebi ile insanların dişlerinde yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluşumunu gösteren bir tek bile araştırmanın olmadığı bilinmektedir. Dolayısıyla diş hekiminin gözetiminde dişlerin beyazlatılması için kullanılması gereken diş jellerinin oranının belirlenmesiyle dişlerin herhangi bir yapısal zarara uğraması mümkün değildir. Diş beyazlatma işlemlerinin etki süresi, dişlerini beyazlatmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Diş beyazlatma tedavilerinin etkileri kişinin diş yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 6 ay ile 2 yıl arasında sürmektedir.
Diş beyazlatmanın başarı oranına bakıldığında; her hastada yapılan işleme göre elde edilen sonuç da değişiklik göstermektedir. Her hastada diş beyazlatma işleminden eşit derecede başarı sağlayabilmek mümkün değildir. Hastaların dişlerinin renklerinin ne kadar açılacağı, hastaların diş yapılarına göre farklılık göstermektedir.

       Sonuç olarak diş beyazlatma işlemi ile çok kısa süre içerisinde kendi dişlerinize herhangi bir kalıcı müdahele olmaksızın estetik bir gülüşe sahip olabilirisiniz.

 

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık